Canticorum

ČeštinaPolskyEnglish

Aktuality

There are no translations available.

 

 

Obrzek_WhatsApp_2023-05-13_v_15.04.55

 

 

Duchovn-koncert_mal-22-A4

Duchovn-koncert-22-Ludgeovice-A4mal

 

Koncert pro obec Albrechtičky 29.12.2019

albrechticky_zmen
logo_mrnave4   
Vánoční koncert 2019 
 vanocni_zmen_2019
logo_mrnave4
Koncert duchovní hudby 2019 - Zveme všechny příznivce a těšíme se na vás

2019DHzm
logo

logo_mrnave4
 
Jubilejní koncert k 10.výročí založení sboru

 vyrocni_koncert-ha_denik

logo_mrnave4

Rybova mše 2015

rybovka2015-00

Téměř po 4 letech se nám podařilo díky sponzorům uspořádat naši obbenou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, která zazněla na sv.Štěpána za velkého diváckého zájmu v kostele sv. Dona Bosca v Havířově.


rybovka2015
okd baner-malyVystoupili jsme spolu se smíšeným sborem z Hati, s muži z Národního divadla moravskoslezského Ostrava a s doprovodným orchestrem žáků Ostravské konzervatoře a jejich pedagogy. Rádi jsme opět přivítali mezi sebe sólistku Magdu Bártkovou a člena opery Národního divadla moravskoslezského Pavla Kozla a dvě nové tváře - Janu Reichenbachovou a dalšího člena opery NDM v Ostravě, Petra Němce.


Na závěr koncertu si s námi společně diváci zazpívali koledu Narodil se Kristus Pán. Návštěvníci svou spokojenost se skvělými výkony hudebníků a zpěváků odměnili dlouhým potleskem ve stoje, za což jim děkujeme. Česká mše vánoční je i více než dvě stě let po svém vzniku symbolem českých Vánoc a oslavou narození Ježíše Krista. 

 

Představení navodilo krásnou vánoční atmosféru.

     
 
   
   logo_mrnave4

   
  
  Potřetí ve stříbrném lesku   
 
w1_malyPo téměř dvou letech jsme se opět vydali změřit své síly na pěvecké soutěži. diplom-wroclaw
 
Tentokrát jsme si vybrali polské město Wroclaw (česky Vratislav) – čtvrté největší město Polska, které má více než 630 tis. obyvatel. Patří k nejstarším polským městům (první písemná zmínka se datuje cca v roce 1000) a podle jedné z hypotéz nese jméno po údajném zakladateli města, českém knížeti Vratislavovi. A v tomto polském velkoměstě ve dnech 25. – 27. dubna 2014 proběhl IV. ročník mezinárodního sborového festivalu "VRATISLAVIA SACRA".
Soutěže se zúčastnilo celkem 18 sborů z 5 zemí Evropy – kromě Polska a České republiky zde byli zástupci Maďarska, Makedonie a Litvy. V této mezinárodní konkurenci se Canticorum rozhodně neztratilo – ve své kategorii získal sbor II. místo.
 
Víkendový festivalový maratón pro Canticorum kromě samotné soutěže představoval tři vystoupení – úvodní inaugurační koncert v gigantickém kostele pw. NMP Królowej Pokoju (v němž proběhla i samotná soutěž), sobotní podvečerní koncert v dalším místním kostele pw. Matki Bożej Różańcowej a nedělní závěrečný Gala koncert, na kterém po vyhlášení výsledků každý sbor předvedl jednu skladbu vybranou porotou z jejich soutěžních programů. Celá akce proběhla na centrálním historickém wroclawském náměstí, které doslova praskalo ve švech. Koncert byl totiž součástí oslav svatořečení polského papeže Jana Pavla II a davy věřících i nevěřících vytvořily úžasnou diváckou kulisu pro všechny zúčastněné sbory, nastoupené na "megapódiu".
Tímto výsledkem ženský pěvecký sbor Canticorum zúročil celoroční poctivou přípravu.
 

 

 

 
logo_mrnave4
  
 
 zibi
Lotrando a Zibi
 
         Že vám tento tajuplný titulek nic neříká? Nevadí, z následujících řádků vše pochopíte. 
        
        V neděli 8. prosince 2013 vyrazil náš sbor na dlouho plánovaný koncert, a sice až na východ Čech, do starobylého města Lanškrouna, kde působí mediálně známý polský kněz Zbigniew Czendlik, řečený Zibi. Využili jsme  pozvání a uspořádali v místním kostele sv. Václava samostatný adventní koncert. Jeho program  tvořily nejen ukázky našeho repertoáru a vystoupení hostů, ale i několik známých či méně známých koled, navozujících u posluchačů, kteří zaplnili prostory rekonstruovaného kostela, vánoční atmosféru druhé adventní neděle. Naše vystoupení obohatili sóloví zpěváci Magda Bártková a Rastislav Širila a také Jeník Tomis, který nás v několika skladbách doprovázel na djembe. Koncertem provázela Alena Nečasová.
        
         O úvod se postaral náš hostitel p.Czendlik, který pro nás připravil překvapení v podobě Lotranda – na koncert totiž pozval režiséra a herce Jiřího Stracha. Ten si společně s účinkujícími a publikem zazpíval písničku Nám se stalo něco překrásného z pohádky Lotrando a Zubejda, ve které hrál.
        
         Koncert utekl jako voda, spokojené publikum nás odměnilo velkým potleskem. Náš předvánoční výlet za „Zibim“ se vydařil; domů jsme se vrátili unavení, ale spokojení.
 
 
 
   
   logo_mrnave4
 
 

Otvírání studánekplakat_paskov_maly

 

Kromě projektu Koncertu filmové hudby s Moravskoslezskou sinfoniettou přijal sbor ještě další výzvu, a sice podílet se na uvedení známé skladby B. Martinů „Otvírání studánek“. Ke spolupráci na tomto projektu nás přizval člen NDM v Ostravě Adam Grygar.

I přesto, že k nastudování této působivé skladby bylo k dispozici poměrně málo času, sbor, opět s vydatnou podporou svých dvou mužských členů - sbormistra a klavíristy, nácvik úspěšně zvládl a společně se sólisty a hudebníky NDM, pod vedením dirigenta Adama Sedlického, vystoupil na dvou koncertech. První se konal  26. června v Žabni a druhý pak 28. června v Paskově. Podle slov dirigenta Sedlického jsme všechno zvládli na jedničku, s přístupem k nácviku i se samotným výkonem při vystoupeních byl maximálně spokojený.

 

 

 

 

   logo_mrnave4

 

repiste-plakat-malyLetní koncert 

V neděli 23. června 2013 vrcholily Obecní slavnosti v Řepišti, úpravné obci, která získala v roce 2012 titul Vesnice Moravskoslezského kraje. Závěr to byl vskutku velkolepý a přilákal do moderní Sportovní haly velké množství lidí. Moravskoslezská sinfonietta připravila ve spolupráci se čtyřmi sbory Letní koncert filmové hudby. Spolu s částí havířovského sboru Canticorum zpívaly Svatomichaelský smíšený pěvecký sbor Řepiště, Ženský pěvecký sbor Bohuslava Martinů z Frýdku Místku a Smíšený pěvecký sbor Waldorfského lycea v Ostravě. (Nácvik náročných skladeb v našich řadách probíhal s velkou podporou a pochopením našeho sbormistra Vítězslava Soukupa i klavíristy Martina Čápa.)

Podvečer s filmovou hudbou, přestože bylo velké dusno, byl krásný. Obrovskou sílu hlasů a symfonický orchestr řídil mladý slovenský dirigent Adam Sedlický. Úvodní skladby první části koncertu („Carmina Burana“ Carla Orffa, „Pavana“ Gabriela Fauré a „Va Pensiero“ Giuseppe Verdiho) vystřídaly tóny slavných filmových skladeb, za všechny jmenujme suity Pána Prstenů či Letopisy Narnie, píseň Skyfall z filmu James Bond či Dry your tears Africa z filmu Amistad. Přídavek v podobě Verdiho pochodu židovských otroků z Nabucca – Va pensiero (Leť, myšlenko!) byl tou nejlepší tečkou za celým krásným programem.

 

                        repiste-maly

 

 logo_mrnave4

 Víkendové notování

           V neděli 27. května jsme se zúčastnili prvního ročníku festivalu Rychvaldské kulturní jaro. Záštitu nad festivalem převzal místostarosta města Ladislav Sitek a pozvání pořadatele – Ostravského smíšeného sboru – přijali kromě našeho sboru, žáci Základní umělecké školy Rychvald a její dětský folklorní soubor Březinka, dále Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Orlová a Pěvecký sbor Sluníčko ze ZŠ Hlučín-Rovniny. Koncert proběhl v Husově sboru v Rychvaldě, který (kromě výborné akustiky) v teplém, téměř letním počasí poskytl účinkujícím a posluchačům i příjemný chládek. Program sestavený z ukázek repertoáru jednotlivých sborů byl pestrý a rozhodně se všem přítomným musel líbit.

Hned příští sobotu, tedy 1. června, jsme absolvovali další vystoupení, a sice na Těšínském vokálním festivalu. Místem konání jubilejního 40. ročníku se stalo Těšínské divadlo. Pořadatel přizval k účinkování kromě našeho sboru ještě Pěvecké sdružení Martinů z Třince a koncertní sbor Permoník z Karviné, který sklízí vavříny u nás i ve světě. Škoda jen, že nebyla zajištěna lepší propagace celé akce, vystoupení všech tří účinkujících sborů a zejména pak pásmo "Vlak do Chattanoogy, aneb Permoník, jak ho neznáte", opravdu stály za poslech. 

 logo_mrnave4

Den matek v domově seniorů

Den matek se slaví v různé dny na mnoha místech po celém světě. U nás připadá tento svátek na druhou květnovou neděli. Jeho původ je už ve starověkém Řecku, kdy se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey, matky bohů. Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Po druhé světové válce byl zatlačen do pozadí; po roce 1989 se opět začal slavit veřejně.

Také my jsme se rozhodli zapojit se mezi gratulanty a v neděli
12. května 2013 jsme zavítali do Domova seniorů LUNA v Havířově-Šumbarku. Pro zdejší obyvatele a jejich rodinné příslušníky jsme u příležitosti svátku matek  připravili program složený převážně z lidových písní v různých úpravách, s ukázkami duchovní hudby či spirituálů. I přes nepříznivé, studené počasí panovala ve společenském sále příjemná atmosféra, známější lidové písničky si posluchači notovali s námi. Věříme, že jsme všechny potěšili a že se mezi klienty tohoto zařízení opět brzy podíváme.

logo_mrnave4 

Uničovské ozvěny

unicov2013Po úspěšné "misi do partnerského města Turčianské Teplice jsme se pilně připravovali na "Přehlídku pěveckých sborů". Pátý ročník tohoto svátku sborového zpěvu pořádal Smíšený pěvecký sbor Uničov v rámci oslav 800. výročí založení svého města, které je třetím nejstarším městem na Moravě.

Uničovský kostel Povýšení sv. Kříže v mnohasetleté historii sloužil nejen církvi. Po druhé světové válce značně zchátral, v šedesátých letech 20. století byl uzavřen a v roce 1963 zde byl dokonce sklad zeleniny. V sedmdesátých letech byla budova renovována a při stavebních pracích byly učiněny významné archeologické objevy, týkající se prvních fází osídlení území města. Bohužel byly vandaly zničeny původní barokní varhany. Interiér budovy byl nesmírně citlivě opraven, vybaven novými varhanami a od roku 1983 slouží kulturní veřejnosti jako galerie a koncertní síň mimořádných akustických kvalit.

 A tato koncertní síň byla dějištěm přehlídky. Kromě pořadatelského sboru se na dvouhodinovém programu podílely další tři smíšené pěvecké sbory (z Vrbna p/Pradědem, Kopřivnice a ze Žďáru n/Sázavou), jediným zástupcem "ženské" kategorie bylo naše Canticorum. Účastníci přehlídky předvedli vždy několik ukázek ze svého repertoáru. My jsme se (kromě koncertního Salve Regina Ch. Busta) prezentovali skladbami svižnějšími, které nezůstaly bez odezvy v publiku. Vyvrcholením zdařilého odpoledne bylo společné vystoupení všech zúčastněných sborů. V podání tohoto složeného "pěveckého veletělesa" zazněly dvě lidové písně.

 

 


logo_mrnave4 
Slovenská mise
t-teplice2013

Canticorum na vernisáži v Turčianských Teplicích

Náš sbor byl pověřen zajištěním kulturního programu vernisáže výstavy fotografií z mistrovství Evropy ve floristice EUROPA CUP 2011, které v našem městě proběhlo v září roku 2011.
První únorový den nabídl nezvykle slunečné počasí a cesta nám tak rychle ubíhala. Pohled z okna autobusu na zasněženou, sluncem ozářenou krajinu Pováží, nabízející velkou spoustu malebných míst včetně majestátního svědka dávných časů, hradu Strečna, tyčícího se na skále nad řekou Váh, byl velice příjemný. V poklidu jsme dorazili k Městskému úřadu v Turčianskych Teplicích, kde jsme se rozezpívali a připravili na vystoupení. Vernisáž výstavyinstalované v Galerii Mikuláše Galandy, zřízené v rodném domě významného slovenského malíře a grafika, se uskutečnila za přítomnosti primátora města Havířova Zdeňka Osmanczyka, ředitelky MKS Havířov Yvony Dlábkové, místního primátora Michala Sigúta a dalších významných hostů. Kulturní program, který jsme si pro tuto příležitost připravili, obsahoval třináct žánrově různých skladeb z našeho repertoáru. Ve třech skladbách se coby sólista představil i student ostravské konzervatoře Rastislav Širila, se kterým jsme v závěru loňského roku navázali spolupráci. Největší ohlas mezi přítomnými vzbudily slovenské lidové písně. Např. známé melodie Tancuj, tancuj, To ta Heľpa či Išiel Macek do Malacek doprovázel skandovaný potlesk a účastníci vernisáže si je spolu s námi i zazpívali.
Domů jsme se večer vrátili sice unavení, ale s dobrým pocitem, že letošní první akce byla zdařilým vykročením do nové sborové sezóny.
logo_mrnave4 
Ve znamení Vánoc
 Poslední měsíc v roce 2012 nám přinesl pořádnou porci zpívání. Absolvovali jsme čtyři vystoupení. Za prvním z nich jsme nemuseli jezdit daleko. V sousedních Horních Bludovicích jsme 2. prosince, na pozvání starostky obce Jany Pohludkové, zazpívali při slavnostním rozsvěcování sněhem zasypaného vánočního stromu před obecním úřadem.
 bludovice2012
            U vánočního stromu jsme se o 10 dní později sešli ve vánočním městečku v Havířově, který se zapojil do celostátní akce Česko zpívá koledy. Jak už sám název napovídá, na mnoha místech po celé republice se shromáždili lidé u vánočních stromů, aby si společně zazpívali pět nejznámějších českých koled: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Dej Bůh štěstí tomu domu a Pásli ovce Valaši. V mrazivém zimním podvečeru jsme si koledy zapívali spolu s havířovskými občany za doprovodu kopřivnické kapely Stanlyes Dixie Street Band. 
rybovka 2012           
             Poslední vystoupení před Vánocemi se konalo v Paskově, kde jsme se 15. prosince za doprovodu mladého orchestru Moravskoslezská Sinfonietta z Řepišť a po boku sólistů z NDM podílely na provedení České mše vánoční J. J. Ryby. Kostel sv. Vavřince byl zaplněný do posledního místečka a mnozí příchozí jednu z našich nejhranějších vánočních skladeb, která navodí pravou vánoční atmosféru, vyslechli vestoje. Koncert se vydařil, publikum i dirigent orchestru Adam Sedlický ocenili výkon všech účinkujících uznalým potleskem.
 
            Závěrečnou akcí tohoto roku byl Vánoční koncert v kostele sv. Anny v Havířově, který jsme uspořádali za finanční podpory nadace OKD Srdcovka. Na svátek sv. Štěpána – tedy 26. prosince se havířovský kostel zcela naplnil posluchači, pro které sbor Canticorum a jeho hosté připravili 1,5 hodinový program. Zpěv sborový i sólový byl doplněn zvuky varhan, kláves, trubky, houslí, flétny či violoncella. Sváteční hudební podvečer byl z velké části věnován koledám, které si posluchači mohli spolu s pořadatelským sborem zazpívat. Věříme, že všichni odcházeli do svých domovů spokojeni a svátečně  naladěni.
  
   

logo_mrnave4
  Načínáme druhou desítku
            Zcela zaplněný havířovský kostel sv. Anny byl 24. listopadu 2012 svědkem již 11. ročníku KONCERTU DUCHOVNÍ HUDBY, jehož pomyslnou pořadatelskou štafetu už třetím rokem drží ženský pěvecký sbor Canticorum. Havířovská kulturní veřejnost tak měla opět možnost shlédnout bohatý program zaměřený výhradně na duchovní hudbu, jehož náplní kromě sborového zpěvu byl i zpěv sólový a hudba v provedení varhan či trubky.
            Koncert byl zahájen farářem zdejší farnosti P. Marcelem Krajzlem, po němž se slova ujala moderátorka Alena Nečasová. Po úvodní varhanní skladbě v provedení polské varhanistky Marty Wierzgoń vystoupil první z účinkujících sborů – Akademický pěvecký sbor VŠB-TU Ostrava s dirigentem Janem Mlčochem. Dalším bodem programu byl zpěv - duet Oldřišky Honsové a Martina Dubce s doprovodem klavíru. Zpěv vystřídaly opět varhany; zazněly tóny Sonáty č. 1 f moll F. M. Fartholdyho v podání již zmíněné M. Wierzgoń. Dále se krátkým vystoupením prezentoval Dětský pěvecký sbor Bel canto ze ZUŠ B. Martinů. Zajímavé vystoupení předvedla rovněž učitelka této ZUŠ Oldřiška Honsová, která zazpívala dvě skladby A. Scarlattiho za doprovodu varhan a trubky.
            Závěr téměř dvouhodinového programu patřil „pořadatelům“. V podání Ženského pěveckého sboru Canticorum zaznělo osm skladeb z jeho bohatého repertoáru. Vystoupení bylo zpestřeno spoluúčinkováním dvou hostů: ve dvou částech z Missa brevis Zdeňka Lukáše zazpíval barytonové sólo student 1. ročníku ostravské konzervatoře Rastislav Širila  a ve  skladbě Africké aleluja od J. Althouse doprovodil sbor kromě klavíristy Martina Čápa 11letý školák Jan Tomis hrou na africký bubínek „djembe“.
            Koncertní program uzavřela společná skladba sboru Canticorum a Akademického pěveckého sboru – Ave verum corpus od Ch. Gounoda pod vedením sbormistra Vítězslava Soukupa. Zdařilý podvečer plný hudby a zpěvu byl jistě pro všechny přítomné příjemným zahájením předvánoční adventní doby. Věříme, že všem posluchačům se koncert líbil a odcházeli domů spokojeni a plni dojmů.
logo_mrnave4
Kopřivnické babí léto
koprivnice-okd          V sobotu 6. října 2012 jsme vyrazili společně na výlet, a sice do nedaleké Kopřivnice, kde probíhal už 16. ročník PŘEHLÍDKY PĚVECKÝCH SBORŮ. Cesta i díky hezkému slunečnému počasí uběhla rychle a tak jsme již za necelou hodinku dorazili na místo konání přehlídky, kterým byl Katolický dům na kopřivnickém náměstí.
        Pořadatelský sbor – Pěvecké sdružení Kopřivnice, zajistil účast dalších čtyř pěveckých těles. Kromě nás se přehlídky zúčastnil ještě Krnovský ženský sbor, Mužský pěvecký sbor Vítkovice a Pěvecký sbor Ondráš Nový Jičín. Bohatý program zahájili „domácí“ reprezenti, poté vystoupily „ženy“ z Krnova následované „muži“ z Vítkovic. Po krátké přestávce přišel náš čas –  osm žánrově různorodých skladeb jsme předvedli lehce a s chutí, navíc s podporou našeho malého hosta – Jeníka Tomise, který nás ve dvou případech skvěle doprovodil na africký bubínek „djembe“, což publikum ocenilo bouřlivým potleskem. Závěr koncertu patřil účinkujícím z Nového Jičína.
           I tentokrát se potvrdilo, že k dobrému výkonu není třeba počítat historii trvání na desetiletí. Mezi sbory, založenými před mnoha a mnoha lety jsme se rozhodně neztratili (např. pěvecký sbor Ondráš spatřil světlo světa v polovině minulého století, kopřivničtí slaví letos 90. výročí trvání a mužský sbor z Vítkovic datuje svůj vznik dokonce rokem 1900!) V porovnání s těmito nestory je Krnovský ženský sbor s rokem narození 1996 „mladíčkem“ a naše 5leté Canticorum dokonce malým dítkem… ☺
           Celá akce proběhla v přátelské atmosféře a byla příjemným zpestřením našeho „sborového života“.
logo_mrnave4 Canticorum soutěžně
fsu_jihlava
Festival sborového umění v Jihlavě je nejstarší a nejprestižnější přehlídkou tohoto druhu v České republice. Ve dnech 29.června – 1.července 2012  se konal již 55.ročník této mezinárodní akce. Za dobu  existence na něm účinkovalo odhadem 28 tisíc zpěváků.
Na třech festivalových koncertech se divákům představilo sedm sborů, z toho dva zahraniční – ze Srbska a Finska. Tyto koncerty doplnila soutěž komorních sborů a ateliér se společným nácvikem sborové skladby. Koncerty se uskutečnily v kostele Povýšení sv. Kříže, v Parku Gustava Mahlera a v domě kultury, kde probíhala i zmíněná soutěž. A právě této soutěže se zúčastnil i ženský pěvecký sbor Canticorum.
Celý festival probíhal za úmorného vedra, přesto jsme v soutěžním programu předvedli dobrý výkon, který pětičlenná odborná porota ocenila „Stříbrným pásmem“. Odpoledne jsme spolu s dalšími osmi soutěžícími sbory absolvovali zajímavý „atelier“ se společným nácvikem skladby Vítězslava Nováka – Neščasná vojna, pod vedením lektora Jaroslava Brycha. A tak jsme si zazpívaly ve sboru, který čítal na 200 zpěváků. V sobotu večer proběhlo v domě kultury vyhlášení výsledků a slavnostní koncert. Byly zde také vyhlášeny výsledky 11.ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže Jihlava 2012.
Festivalový marathon jsme zakončili vystoupením na závěrečném koncertu v Parku Gustava Mahlera. Nedělnímu dopoledni opět vládlo sluníčko a štědře zalévalo svými paprsky účinkující i posluchače. Kromě našeho sboru předvedli svůj program dva zahraniční účastníci – Akateeminen Laulu Helsinky a Obilič Bělehrad.
logo_mrnave4
Těšínský vokální festival
          V sobotu 2.června 2012 jsme se totiž zúčastnili 39. ročníku TĚŠÍNSKÉHO VOKÁLNÍHO FESTIVALU, pořádaného Maticí slezskou v nedalekém Českém Těšíně. Festivalové dění sledoval v evangelickém kostele Na Rozvoji i Mgr. Pavel Rusek, který stál u zrodu festivalu a v tomto roce oslavil významné životní jubileum.
          Program zahrnoval vystoupení čtyř účastníků, měli jsme tedy možnost změřit své síly se třemi sbory - a sice Ženským komorním sborem D. Lidmily ze Svinova, Pěveckým sdružením Echo z Frýdlantu n/Ostravicí a pořádajícím Pěveckým sdružením Slezan. A dlužno říci, že jsme obstáli na výbornou. Svůj koncertní program jsme předvedli s lehkostí a bravurou a zúročili jsme tak poctivou celoroční přípravu. Vděční posluchači ocenili náš výkon velkým potleskem.
matice_slezska3
logo_mrnave4   Noc kostelů
noc_kostelu
 Týden po zdařilém vystoupení pod staroveskými zámeckými arkádami jsme se sešli v pátek 1. června 2012 v havířovském kostele sv. Anny na tzv. NOCI KOSTELŮ. Tato celostátní akce, do které se Havířov rovněž zapojil, nabízí široké veřejnosti možnost prohlédnout si s odborným výkladem vstupní portál, interiér kostela, varhany i věž, která se těšila obzvlášť velkému zájmu. Cílem projektu je přiblížit návštěvníkům netradiční formou zajímavé sakrální prostory kostela, jeho historii, vyzdvihnout důležitost místa jako centra duchovního a kulturního života. Pro návštěvníky kostela je na tento den připraven pestrý program, jehož součástí bylo i letos vystoupení našeho sboru.
Pro CANTICORUM to byla příležitost opět se prezentovat před "domácím" publikem. Náš "malý koncert" probíhal - jak je patrno z názvu akce - v nezvykle pozdní večerní hodinu. V příjemné atmosféře a dobré náladě jsme nastoupili před slušně zaplněné kostelní lavice a přítomným posluchačům předvedli několik skladeb ze svého repertoáru.  
logo_mrnave4
Poodří Františka Lýska
poodri2
 V pátek 25. května 2012 se náš sbor zúčastnil Festivalu Poodří Františka Lýska (www.festival-poodri.cz). Tento festival s mnohaletou tradicí (letos se koná jeho již 9. ročník) probíhá ve třech etapách, ve třech obcích našeho regionu, a sice: v dubnu hostí festivalové účastníky ostravský městský obvod Proskovice, v květnu Stará Ves nad Ondřejnicí a v červnu opět Stará Ves a Jistebník. V průběhu tří festivalových víkendů se představuje celá řada pěveckých sborů, dechových hudeb, folklorních kapel a tanečních souborů. 
Sbor Canticorum byl vybrán k účinkování ve Staré Vsi. Zdejší publikum mělo možnost poslechnout si čtyři pěvecké sbory: místní sbory ze ZŠ a MŠ, dále ženský pěvecký sbor Canticorum a karvinský Permoník. Zároveň si posluchači mohli prohlédnout výstavu s názvem „Salon staroveských výtvarníků“. 
Samotný koncert proběhl v prostorách romanticky vyhlížejícího místního zámku – konkrétně na zámeckém nádvoří obklopeném renesančními arkádami. Výborné výkony účinkujících sborů umocnila nejen skvělá akustika a vnímavé obecenstvo, ale i krásné jarní počasí.
logo_mrnave4
 Canticorum úspěšně reprezentuje
gaudecantem_logo
Canticorum zamířilo za hranice, a sice k našim severním sousedům. V Polsku – v nedalekém městě Bielsko-Biała se konal již VII. ročník prestižní soutěže pěveckých sborů nazvané GAUDE CANTEM. Tato významná mezinárodní akce se uskutečnila ve dnech 22. – 23. října 2011 v prostorách  místní Hudební školy.
 Soutěž samotná proběhla v sobotu 22. října ve velkém koncertním sále školy. Všichni účastníci se prezentovali výbornými výkony, které hodnotila 4členná porota. Téhož dne odpoledne se jednotlivé sbory zúčastnily koncertů uspořádaných v nejbližším okolí Bielsko-Białej. Sbor Canticorum pod vedením sbormistra Vítězslava Soukupa vystoupil v evangelickém kostele v Międzyrzeczu Górnym, kde se prezentoval předvedením několika duchovních skladeb.
gaudecantem_male_foto
V neděli 23. října na závěrečném koncertu laureátů  proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže. A jak dopadl český zástupce? Sbor Canticorum reprezentoval své město i Českou republiku více než dobře. V silné konkurenci sborů z Polska a Lotyšska byl sbor ohodnocen Stříbrným diplomem a navíc získal zvláštní cenu poroty za nejlepší předvedení lidové písně. Tuto cenu sboru přinesla bravurní interpretace písně „Bodaj by vás čerti vzali“ ve skvělé úpravě Eugena Suchoně.
logo_mrnave4
  Festivalové ozvěnyv4fest-logo2
Na havířovskou kulturní scénu vstoupil náš sbor před čtyřmi lety. V porovnání s jinými sbory, které svou historii počítají na desítky let, je to jistě málo. Ale za tuto krátkou dobu máme na svém kontě téměř 4 desítky vystoupení, převážná většina z nich proběhla v našem městě či regionu. Vzhledem k finanční náročnosti festivalů a přehlídek jsme jich nemohli absolvovat mnoho, proto jsme uvítali možnost zúčastnit se festivalu pořádaného takřka za humny – a sice v Ostravě.
  v4fest_zmens
Ve dnech 1. – 4. září 2011 se na půdě VŠB v Ostravě-Porubě, v krásných moderních a příjemně klimatizovaných prostorách školy, konal 2. ročník Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Visegrádské čtyřky – krátce V4fest. Pořadatelem této významné akce byl Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který pozval k účasti na festivalu sbory ze států Visegrádské čtyřky. Z Polska do Ostravy zavítal Akademický pěvecký sbor Slezské technické univerzity Gliwice, ze Slovenska přijel Pěvecký sbor Mladosť při Pedagogické fakultě Univerzity M. Bela v Banské Bystrici. Dále měla Ostrava přivítat maďarský komorní sbor ProVocal, který se bohužel na poslední chvíli omluvil z důvodu onemocnění několika členů. Českou republiku zastupoval náš sbor a rovněž sbor pořadatelský. Dále se na festivalu zúčastnily tzv. partnerské sbory, které byly partnerem jednotlivých účastnických sborů při jejich samostatných koncertech na různých místech OV a okolí. Jednalo se o sbory Chorus Ostrava, Pěvecké sdružení Klimkovice, Pěvecké sdružení ostravských učitelek, Smíšený pěvecký soubor Dźwiek z Karviné a Smíšený pěvecký sbor Lašan Brušperk.
Festivalový maratón byl zahájen 1. září v Nové Aule VŠB – TUO neveřejným koncertem účastnických sborů, určeným pro zástupce pořadatelů a sponzorů. Dle reakce obecenstva a hodnocení ostatních sborů, které proběhlo na navazujícím společenském večeru, jsme se předvedli v dobrém světle a v záplavě zpěváků z řad studentů vysokých škol jsme se rozhodně neztratili. Navázali jsme cenné kontakty a předběžně dohodli nové společné projekty.
v4fest1
Druhý a třetí festivalový den probíhaly koncerty jednotlivých účastnických a partnerských sborů. Naším partnerským sborem byl Lašan Brušperk. Za nádherného sobotního odpoledne jsme vyrazili do Brušperku, kde nás přivítal krásný, příjemně chladný prostor kostela – místo našeho koncertu. Úvodem zazněly písně v podání Lašanu a pak následoval náš hodinový samostatný koncert, sestavený ze skladeb různého žánru. Průvodní slovo si připravila naše moderátorka Alena Nečasová, která se své úlohy zhostila jako vždy bravurně a s noblesou. Po koncertu jsme se přesunuli zpět do OV, kde na nás čekala slavnostní večeře v menze VŠB a předávání upomínkových předmětů. Volná zábava se protáhla až do pozdních nočních hodin.
Poslední den festivalu patřil nejdříve nácviku dvou společných skladeb pod taktovkou sbormistra pořadatelského sboru Jana Mlčocha, následně se sbory společně fotily a po obědě už nás čekal závěrečný koncert celého festivalového dění, na kterém opět vystoupily všechny účastnické sbory se svými vlastními programy. Společné vystoupení všech sborů pak bylo tečkou za druhým ročníkem tohoto mezinárodního festivalu.
v4fest2
 
logo_mrnave4